טיסה עם תינוק

מתכננים טיסה עם תינוק? חוששים מהנחיתה וההמראה? #

ריכזנו עבורכם בפוסט זה כמה עצות וטיפים שיגמרו לטיסה שלכם עם תינוק לעבור ביתר קלות בין עם בהמראה, בנחיתה ומה שביניהם בצורה חלקה כך שתוכלו להתחיל כבר בגיל מוקדם לצבור חוויות משותפות וליצור זכרונות יפים מהטיול עם התינוק שלכם.

כל הורה טרי גם אם בעברו היה מטייל מנוסה, עלול לחשוש מטיסה עם פעוט. כל הליך הקשור בטיסה שפעם היה פשוט וברור ונעשה באופן אוטומטי כמו קניית כרטיס טיסה למשל עשוי להראות מעט מבלבל כשמדובר בטיסה עם תינוק.

בנוסף לכל, עכשיו יש לכם שאלות חדשות לגמרי, כמו למשל האם מותר להעביר את בקבוק התמ”ל  דרך אבטחה או כמה חיתולים אתם באמת צריכים לשים בתיק הנסיעה שלכם. (התשובה: כמה שיותר).

אז אולי לא תוכלו להימנע מכל הקשיים וההפרעות שיכולות לקרות לכם בטיסה עם תינוק אבל אתם בהחלט יכולים להיות מוכנים ככל האפשר בהליכים כמו:  האבטחה בנמל התעופה, ביקורת דרכונים ובטיסה עצמה.

טיסה עם תינוק

טיסה עם תינוק

מאיזה גיל מותר לתינוק לטוס?

 

אין קביעה חד משמעית לגבי גיל רשמי שבו אומרים שזה בסדר שהתינוק שלכם יטוס.  עם זאת, על פי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP) טיסה לתינוקות בני פחות משלושה חודשים אינה מומלצת וזאת עקב אי חסינותם לחיידקים שבהם הם עלולים להידבק במהלך הטיסה.

 

זה נכון במיוחד עבור תינוקת שנולדו פגים, תינוקת שנולדו עם בעיות לב או ריאות, או תינוקת שכבר יש להם זיהום בדרכי הנשימה, שכן שינויים בלחץ בתא המטוס בזמן הטיסה עלולים להקשות עליהם לנשום.

אז אם בכל זאת אתם מאיזושהי סיבה צריכים לטוס זמן קצר לאחר הלידה, תבדקו אם לחברת התעופה איתה אתם טסים יש הגבלות גיל הילודים. ישנן חברות תעופה מסוימות שלא יקבלו נוסעים בני פחות משבוע לטיסה, בעוד שאחרות יאפשרו טיסה עם תינוקות בני יומיים.

 

המלצה נוספת של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP) עבור טיסה עם תינוקות בני שלושה חודשים ומעלה היא להתייעץ עם רופא המשפחה של תינוקכם לפני שאתם מתחייבים לטוס. הרופא יכול להמליץ על מתן חיסון מסוים לתינוקכם בהתאם ליעד הטיסה שלכם כמו חיסון נגד שפעת בעונת השפעת או זריקת MMR אם אתם טסים לאזור שבו יש מקרים של התפרצות חצבת.

איזה דברים חשוב לקחת איתכם לטיסה עם תינוק?

אז החלטתם לטוס עם התינוק שלכם ואפילו קיבלתם אור ירוק מרופא המשפחה לעלות על הטיסה ואתם מוכנים לצאת לדרך. לפני שתתחילו לחשוב מה לארוז במזוודה הגדולה תצטרכו לארוז כמה פריטים קטנים אך מרכזיים כמו מסמכים לתיק נשיאה הקטן שלכם.

כרטיס טיסה לתינוק #

בואו נדבר על כרטיס טיסה לתינוק. רוב חברות התעופה לא דורשות לקנות כרטיס טיסה לתינוקות מתחת לגיל שנתיים אבל כן תצטרכו לשלם מיסים ועמלות וכמן כן, התינוק לא מקבל מושב והוא יושב במושב עם הוריו. במידה ואתם מחליטים בכל זאת לרכוש כרטיס למושב נפרד, תינוקכם יצטרך לשבת במושב כסא הבטיחות של רכב (על כך נפרט בהמשך).

ומה לגבי הילדים מגיל שנתיים ומעלה? אז ילדים מגיל שנתיים ומעלה חייבים בכרטיס טיסה במחיר מלא בדיוק כמו כל מבוגר.

דרכון לתינוק #

כל אזרח ישראלי, כולל יילודים, זקוקים לדרכונים משלהם כדי לטוס. כדי להשיג דרכון עבור התינוק שלכם תצטרכו להזמין תור ללשכת האוכלוסין, לשלם על הדרכון דרך האתר ולהגיע ללשכת האוכלוסין וההגירה יחד עם תינוקכם.

ללשכה תצטרכו להביא איתכם את המסמכים הבאים:

 

 • תעודת זהות של ההורה (רישיון נהיגה לא יתקבל)
 • תעודת זהות של הילד, אם קיימת
 • אפשר להביא 2 תמונות למקרה שיהיה קושי לצלם את התינוק בלשכה.
 • אפשר להביא דרכון זר או תעודת עולה, בהם השם של התינוק רשום בלועזית, כדי לאיית את השם באותו האופן בדרכון הישראלי.

*שימו לב במידה ואתם הורים לכמה תינוקות ולא אחד, תצטרכו להזמין תור לכל תינוק בנפרד.

 

תעודת לידה #

חברות תעופה מסוימות יכולות לבקש תעודת לידה של תינוקכם וזאת כדי לוודא את גיל התינוק. תוכלו לברר מול חברת התעופה איתה אתם טסים האם נדרש להביא את תעודת הלידה או שפשוט תביאו אותו איתכם לכל מקרה.

 

טופס הסכמת טיסה #

במידה והתינוק שלכם יטוס בלווי אחד משני הוריו תצטרכו למלא טופס נוטריוני המעניק אישור של ההורה אשר איננו מתלווה לטיסה עם התינוק על הסכמתו לטיסת התינוק בלווי ההורה השני.

כמובן שאם שני ההורים טסים עם התינוק אזי אין צורך בטופס זה.

 

מסיכת פנים COVID-19 #

אין חובת עטיית מסכה לפנים לתינוק. החובה על עטיית מסיכת פנים לאורך כל הטיסה היא לפעוטות מגיל 2 ומעלה.

 

טיפים לטיסה עם תינוקות

מעט עבודת הכנה לפני הטיסה עם תינוק יכולה לסייע לכם רבות בהפיכת המסע שלכם לנח יותר. הנה דברים שצריך לדעת לפני שאתם מתחילים את המסע.

 

 • תרכשו מושב עבור התינוק שלכם. יכול להיות שלחברת התעופה איתה אתם טסים יש הנחות לכרטיסי טיסה לתינוקות. במידה ותחליטו לרכוש מושב לתינוק שלכם תצטרכו להביא מושב בטיחות של הרכב שלכם על מנת לחגור את התינוק בכסא בטיחות על המושב במטוס. בכך הטיסה שלכם עם תינוק תהיה בטיחותית יותר ונוחה יותר עבורכם מכיוון שיהיה לכם את מקומכם לעצמכם ולא תצטרכו להחזיק את התינוק בידכם במהלך כל הטיסה וכמו כן הדבר כמובן יקל עליכם בתנועה שלכם במטוס במקרים כמו הליגה לשירותים או הוצאת פריט כלשהו מהתיק או מזוודת טרולי המאוחסנים שלכם.

וידאו שתו התקן של כיסא הבטיחות של התינוק שלכם מאושרת לשימוש במטוס של חברת התעופה איתה אתם טסים.

 

 • הכינו מראש את הנוזלים הדרושים לתינוק שלכם. בין אם זה פורמולה, חלב אם או מיץ. אחסנו אותם בתיק ממנו יהיה קל לכם לשלוף את הקבקוק בעת הצורך. ברוב חברות התעופה מותר לעלות למטוס 100 עד מ”ל נוזלים ואין הגבלה לכמות אבקת המזון.
 • הכינו מראש כל דבר שיכול לדבר את תינוקכם בטיסה: ספרים, צעצועים, מסך. כן כן הורים יקרים אם ביום יום אתם נמנעים מלאפשר שעות מסך אז במקרה של טיסה עם תינוק זהו לגמרי פתרון שיקל גם עליכם וגם על תינוקכם. טאבלט ואוזניות קשת עם בלוטוס עם הגבלת ווליום של JBL אשר מיוצרות במיוחד עבור ילדים. תורידו מראש לטאבלט סרטים מצוירים ומשחקי מסך לפעוטות. זכרו שהשקט והשלווה שלכם ושל תינוקכם שווה הכל ושהטיסה עם תינוק אינה בהכרח חייבת להיות מסע קשה ומתיש למשפחה.
 • זכרו לארוז כמה חטיפים לטיסה (או ארוחה מלאה, תלוי מתי וכמה זמן תהיו באוויר) והרבה משקאות – טיסות מייבשות.
 • זכרו לארוז שמיכה שהתינוק שלכם אוהב, חיתול בד או צעצוע אהוב.
 • להקל על לחץ באוזניים. תכננו את האכלות של התינוק שלכם להמראות ונחיתות. זה הרגעים שבו תינוקכם יחווה את הלחץ הרב ביותר באוזניים ובליעה יכולה להקל על זה. כמובן מוצץ יכול להוות גם פתרון מעולה.
 • תבקשו עזרה. אתם לא הראשונים שטסים עם תינוק – חברות תעופה רגילות לטוס עם משפחות צעירות. אז אם התינוק שלכם צריך מים חמים בבקבוק זה הגיוני לחלוטין שדיילת תחמם לכם אחד. כמובן תבדקו שהמים לא רותחים כדי להימנע מכוויה.
 • ברוב שדות התעופה מופעלים מזגנים ועלול להיות קר ולכן הביאו עמכם בגדים ארוכים לשדה התעופה עבור התינוק שלכם, כאלה שבקלות ניתו יהיה להוריד במקרה ובמטוס עצמו יהיה חם.

 

לסיכום #

 

תינוקות וטיסה עלול להיות שילוב מסובך ולא פשוט אבל כשאתם מתכננים את הטיסה שלכם מראש ומוכנים להיות עם ראש פתוח גם למקרים בלתי צפוים, הסיכויים שלכם לחוויה חיובית או לפחות לטיסה בטוחה ושקטה יהיו לטובתכם.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *