נהיגה עם רישיון ישראלי בחו”ל או הנפקת רישיון בינלאומי?

ישראלים רבים יוצאים לחו”ל ושוכרים רכב, אך האם אפשר לנהוג עם הרישיון הישראלי בחו”ל או האם יש צורך בהנפקת רישיון בינלאומי? חשוב לוודא שרישיון הנהיגה בו תשתמשו בחו”ל בזמן השכרת רכב יהיה תקף במדינת היעד, שכן אחרת אתם עושים להסתבך בצרות כגון אי כיסוי ביטוחי או קנסות, חברת השכרת רכב שמסרבת להכיר ברישיון הנהיגה הישראלי שלכם בטענה שהוא לא תקף ועוד.

 

השכרת רכב בחו"ל: רישיון נהיגה ישראלי או רישיון בינלאומי?

האם הרישיון הישראלי תקף בחו”ל?

לא ניתן לענות חד משמעית על השאלה שבכותרת: מחד גיסא, רישיון הנהיגה הישראלי הותאם לסטנדרט האירופאי כבר לפני למעלה מעשור, אך מאידך גיסא, חברות השכרה רכב ושוטרי תנועה במדינות רבות מחוץ לארץ מערימים לפעמים קשיים על ישראלים אשר מציגים רישיון נהיגה ישראלי.

המלצות משרד התחבורה: האם רישיון הנהיגה הישראלי תקף בחו”ל? #

עד לאחרונה, משרד התחבורה נהג לפרסם רשימה של כ-21 מדינות אשר הכירו רשמית ברישיון הנהיגה הישראלי. עם זאת, לאחר פרסום של מספר מקרים בהם ישראלים בעלי רישיון נהיגה ישראלי לא יכלו לשכור רכב בחו”ל, משרד התחבורה חדל מפרסום את אותה הרשימה. במקום זאת, משרד הרישוי ממליץ בצורה גורפת להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי בארץ, לפני הטיסה לחו”ל.

נציין שנראה כי משרד הרישוי בחר להמליץ להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי במקום להשתמש ברישיון הישראלי בחו”ל על מנת למנוע צרות לא צפויות גם במדינות אשר רשמית מכירות ברישיון הישראלי בעקבות הסכמים בינלאומיים בין ישראל לאותן המדינות. לפיכך, מצד אחד יש את המלצת משרד התחבורה הישראלי שאפשר לחשוב עליו כסוג של כסת”ח כדי לוודא שלאף נהג ישראלי לא יהיו בעיות בחו”ל בנהיגה עם רישיון ישראלי, ומצד שני ייתכן ולא כדאי להסתכן ועדיף ולנהוג לפי המלצות משרד הרישוי ולהנפיק רישיון נהיגה בינלאומי בתהליך קצר.

רשימת מדינות בהן הרישיון הישראלי תקף בחו”ל

לפניכם רשימת המדינות אשר בעבר פורסמו ע”י משרד התחבורה הישראלי ככאלה אשר מכירות ברישיון הנהיגה הישראלי ובהן ניתן לנהוג עם רישיון הנהיגה הישראלי בחו”ל. הרשימה מובאת לכם כאן כמו שהיא (“AS IS”) פורסמה בעבר ע”י משרד התחבורה. כאמור, כעת משרד התחבורה חדל מלפרסם רשימת מדינות זו אשר בהן ניתן לנהוג עם רישיון נהיגה ישראלי ובמקום זאת ממליץ להצטייד ברישיון בינלאומי שכן הרישיון הישראלי במדינות הללו בחו”ל עשוי שלא להיות בתוקף.

דגל מדינה הערות לשימוש ברישיון ישראלי
🇦🇺 אוסטרליה שימוש ברישיון נהיגה ישראלי באוסטרליה לתקופה של 3 חודשים מיום הכניסה למדינה
🇮🇪 אירלנד שימוש ברישיון נהיגה ישראלי באירלנה לתקופה של 12 חודשים מיום הכניסה למדינה
🇸🇻 אל סלבדור שימוש ברישיון נהיגה ישראלי באל סלבדור לתקופה של 3 חודשים מיום הכניסה למדינה
🇺🇸 ארה”ב שימוש ברישיון נהיגה ישראלי בארה”ב לתקופה של 12 חודשים מיום הכניסה לארצות הברית (הרישיון החדש בלבד שהונפק החל מ-2006 והכולל את המילים “driving license” ולא “driving permit”)
🇧🇪 בלגיה שימוש ברישיון נהיגה ישראלי בבלגיה לתקופה של 6 חודשים מיום הכניסה למדינה
🇬🇧 בריטניה שימוש ברישיון נהיגה ישראלי באנגליה לתקופה של 6 חודשים מיום הכניסה למדינה
🇩🇪 גרמניה שימוש ברישיון נהיגה ישראלי בגרמניה לתקופה של 6 חודשים מיום הכניסה למדינה
🇳🇱 הולנד שימוש ברישיון נהיגה ישראלי בהולנד לתקופה של 6 חודשים מיום הכניסה למדינה
🇭🇺 הונגריה שימוש ברישיון נהיגה ישראלי מגיל 18 ולתקופה של 12 חודשים מיום הכניסה להונגריה
🇳🇴 נורבגיה שימוש ברישיון נהיגה ישראלי בנורבגיה לתקופה של 3 חודשים מיום הכניסה למדינה
🇸🇬 סינגפור שימוש ברישיון נהיגה ישראלי בסינגפור לתקופה של 3 חודשים מיום הכניסה למדינה
🇪🇸 ספרד שימוש ברישיון נהיגה ישראלי לתקופה של 6 חודשים מיום הכניסה לספרד
🇵🇹 פורטוגל שימוש ברישיון נהיגה ישראלי לתקופה של 3 חודשים מיום הכניסה לפורטוגל
🇫🇮 פינלנד שימוש ברישיון נהיגה ישראלי בפינלד לתקופה של 12 חודשים מיום הכניסה למדינה
🇨🇿 צ’כיה שימוש ברישיון נהיגה ישראלי בצ’כיה לתקופה של 3 חודשים מיום הכניסה למדינה
🇫🇷 צרפת שימוש ברישיון נהיגה ישראלי מגיל 18 ולתקופה של 12 חודשים מיום הכניסה לצרפת
🇨🇾 קפריסין שימוש ברישיון נהיגה ישראלי לתקופה של 6 חודשים מיום הכניסה לקפריסין
🇸🇪 שבדיה שימוש ברישיון נהיגה ישראלי לתקופה של 12 חודשים מיום הכניסה לשבדיה
🇨🇭 שוויץ שימוש ברישיון נהיגה ישראלי בשוויץ מגיל 18 ולתקופה של 12 חודשים מיום הכניסה לשוויץ
🇹🇷 תורכיה שימוש ברישיון נהיגה ישראלי בטורקיה מגיל 18 ולתקופה של 12 חודשים מיום הכניסה למדינה

רישיון נהיגה בינלאומי

רישיון נהיגה בינלאומירישיון נהיגה בינלאומי הינו מסמך נייר המונפק במקום תוך דקות באחת מתחנות מורשות ע”י משרד התחבורה הישראלי. הרישיון הבינלאומי תקף אך ורק בצירוף רישיון נהיגה ישראלי בר-תוקף כולל כלל הסייגים שבו. לדוגמה, אם רישיון הנהיגה הישראלי מאפשר לכם נהיגה ברכב רגיל (רישיון B) עם משקפיים בלבד, הרי שתוכלו לנהוג באמצעות הרישיון הבינלאומי רק באותו סוג רכב עם משקפיים או עדשות מגע.

הרישיון הבינלאומי תקף (כמעט) בכל העולם מתוקף אמנות בינלאומיות ועל כן משרד הרישוי הישראלי ממליץ להצטייד בו – עם הרישיון הבינלאומי אף שוטר או נציג השכרת רכב לא יכול להתווכח לגבי האם הרישיון מוכר או לא מוכר בארצו.

כל בעל רישיון נהיגה ישראלי בר תוקף אשר אינו בשלילה ושילם את אגרת הרישוי ראשי להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי. רישיון הנהיגה הבינלאומי תקף לשנה מיום הנפקתו, ואין כל מניע מהנפקת יותר מרישיון אחד במהלך השנה במידה והרישיון נאבד או נשחק.

מחיר: כמה עולה להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי

מחיר הנפקת רישיון נהיגה בינלאומי זול מאוד ועומד על 16 ש”ח בלבד (או 13 ש”ח באילת). יש אף כאלה שיטענו שהמחיר להנפקת הרישיון הבינלאומי זניח לחלוטין ביחס להוצאות אחרות בטיסה לחו”ל, כגון מחירי השכרת הרכב בחו”ל, כרטיסי הטיסה או המלונות בחו”ל. חברת ממסי וחברת פמי-פרימיום זכו במכרז משרד התחבורה להנפקת רישיון נהיגה בינלאומי, ושתי החברות גובות מחיר אחיד בגין השירות.

איפה להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי #

ממסי (memsi) - מפעילה תחנות להנפקת רישיון בינלאומי פמי פרימיום - מפעילה תחנות להנפקת רישיון בינלאומי

את רישיון הנהיגה הבינלאומי תוכלו להנפיק באחת מתוך עשרות תחנות להנפקת רישיון נהיגה בינלאומי אשר פועלות באישור משרד הרישוי הישראלי. תחנות ההנפקה לרישיונות פועלות בפריסה ארצית ומופעלות ע”י חברות ממסי וחברת פמי-פרימיום. בעוד שהנפקדת הרישיון הנהיגה הבינלאומי אורכת דקות בודדות, חשוב לא לשכוח להגיע לתחנת להנפקת הרישיון הבינלאומי יחד עם הרישיון הישראלי טרם הטיסה לחו”ל במידה ואתם משכירים רכב בחוץ לארץ. לחצו לצפיה ברשימה המלאה של תחנות להנפקת רישיון נהיגה בינלאומי

האם הרישיון הישראלי מוכר בפועל בחו”ל?

ישראלים רבים תוהים בבואם לטוס לחו”ל כאשר הם שוכר רכב במדינה זרה, האם הרישיון הישראלי תקף במדינת היעד שלהם, או שמה יש צורך בהנפקת רישיון נהיגה בינלאומי כך שיוכר במדינה בחו”ל בהם הם מיועדים לשכור רכב ולנהוג.

כפי שהוסבר לעיל, ההמלצה של משרד התחבורה השתנתה לפני כשנתיים ומעתה המלצתם היא להשתמש ברישיון בינלאומי בזמן נהיגה בחו”ל.

רישיון נהיגה ישראלי - האם תקף בחו"ל?

רישיון נהיגה ישראלי – האם תקף בחו”ל?

עם זאת, המציאות מלמדת כי בפועל, במרבית חברות השכר הרכב בחו”ל אין כל בעיה לשכור רכב עם הרישיון הישראלי הסטנדרטי. פרט למקרים בודדים מאוד בהם פקיד זה או אחר לא מכיר את הנהלים או פשוט מבקש להתנכל לישראלים מסיבותיו שלו, אין כל בעיה לשכור רכב בחו”ל במדינות אירופה דוגמאת גרמניה, שוויץ, איטליה, צרפת, אוסטריה, איסלנד, קפריסין, קרואטיה ורבות נוספות. אך לא רק באירופה, בארה”ב, קנדה, תאילנד ובמדינות נוספות בעולם חברות ההשכרה שמחות להשכיר רכבים לבעלי רישיון נהיגה ישראלי רגיל ללא רישיון נהיגה בינלאומי.

זאת ועוד, בזמן שהסיכוי לפגוש שוטר בחו”ל במדינות אירופה, ארה”ב וקנדה לבדיקת רישיון היא נמוכה ביותר, הרי שגם השוטרים לרוב מסתפקים ברישיון נהיגה ישראלי ואינם דורשים רישיון נהיגה בינלאומי, שכן נראה שמדינותיהן מכירות ברישיון הישראלי אשר הותאם זה מכבר לסטנדרטים הבינלאומיים.

עם זאת, הטענה הרווחת נגד שימוש ברישיון נהיגה ישראלי בחו”ל, גם במדינות המכירות ברישיון הישראלי, היא שבמקרה בו יהיה עליכם להפעיל את הביטוח לאחר תאונה, חברת הביטוח של חברת השכרת הרכב תטען שהנהג נהג ללא רישיון נהיגה בר-תוקף ועל כן הביטוח אינו בתוקף.

לכן, מומלץ לבדוק עם חברת ההשכרה ממנה אתם שוכרים רכב בחו”ל, עדיף בכתב, האם הרישיון הישראלי תקף מבחינתם, או שיש צורך בהנפקת רישיון נהיגה בינלאומי.

רישיון בינלאומי: תמונה, שם מלא, תאריך לידה והגבלות על סוג הרישיון

לסיכום #

במרבית המדינות, במרבית הטיסות והטיולים שלכם בעולם, ככל הנראה, תוכלו להשתמש ברישיון הנהיגה הישראלי שלכם. חברות השכרת הרכב בחו”ל שמחוות להשכיר רכבים לישראלים בעלי רישיון ישראלי העומד בתקינה אירופאית ואין עם כך בעיות לרוב. עם זאת, ובעקבות המלצות משרד התחבורה, ייתכן וכדאי להצטייד ברישיון נהיגה בינלאומי אשר עולה פחות מכריך וקפה בנתב”ג ומהווה מאין “תעודת ביטוח” במקרים נדירים בהם תתעורר בעיה עם הרישיון הישראלי.

בין אם אתם נוסעים לשופינג בפריז, טיול רכב בדרום צרפת, נוהגים בין המעיינות החמים והלגונות באיסלנד או מפליגים בין האיים הקרואטים עם רכב, הכי חשוב, סעו בזהירות בעולם ותחזרו הביתה בשלום.

הבאנו לכם כאן מידע כללי אשר נאסף מהאינטרנט, ידע ודעות אישיות. אין לראות במידע במאמר זה מאין המלצה, אלא נקודות למחשבה והפעלת שיקול דעת בכל מקרה לגופו.

‫6 תגובות על “נהיגה עם רישיון ישראלי בחו”ל או הנפקת רישיון בינלאומי?

 1. ישי

  על הרישיון הישראלי נאמר ששינו אותו עוד בתקופת קיסר כדי שיתאים לתקן בינלאומי, אבל המלה התמוהה “permit” הובנה שלא נכון ע”י האמריקאים. שם המושג הזה שמור לרישיון תלמיד זמני שמאפשר לנהוג רק בהסעת מבוגר בעל רישיון קבוע המשמש לצורך זה כמורה נהיגה. אז את הטמטום הזה המשיכו לרישיון הבינלאומי ה”מקובל”?! מוזר. או שהסיפור הנ”ל הוא אגדה אורבנית או שיש במשרד הרישוי שלנו אידיוטים כרוניים. הסיפא היא כמובן נדיבה, כי ההסבר האלטרנטיבי לטמטום הוא שחיתות מזעזעת.

 2. דורון

  הזוי .
  הקרטון המעפן שניתן להפקה עצמית בכל מדפסת הוא זה שהופך את הרישיון הישראלי לבינלאומי.
  זו בדיחה שנועדה להעשיר את אלו שמנפיקים אותו. 300,000 כפול 20 = 6 מליון שקל בשנה + גורם משיכה לחנויות שמנפיקות וגורם מטרד לאזרחים.

  אם צריך יש לשנות שוב את הרישיון הישראלי כדי שיתאים לכל מדינה בעולם על פי הסטנדרט שנקבע אי שם , נידמה לי בשנת 62′.

  טירטור וביוקרטיה מיותרים.

 3. רוני

  תודה רבה על הסקירה המקיפה.
  האם ניתן לנסוע לחו”ל עם רישיון בינלאומי ורישיון נהיגה זמני ישראלי, לאחר שרישיון הפלסטיק אבד ואין מספיק זמן להנפיק חדש?

  1. IgalSt כותב הפוסט

   לדעתי זה עשוי להיות בעייתי. רישיון הנייר ככל הנראה לא יהיה בר תוקף כלשהו בחו”ל, שהוא הוא בעברית ולא לפי תקינה בינלאומית. לכן הייתי ממליץ בחום לנסות להוציא כפל רישיון פלסטיק רגיל.

  1. IgalSt כותב הפוסט

   לדעתי כל נהג עם רישיון קבוע ולא זמני ללא צורך במלווה רשאי להוציא רישיון נהיגה בינלאומי. אבל אני לא לגמרי בטוח לגבי זה האמת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *