שייט לוויתנים באיסלנד

חולמים לחוות ריגוש יוצא מן הכלל, לתפוס רגעים קסומים של לוויתן עולה לשאוף אוויר ומשפריץ רסיסי מים מחור הנשימה שלו, לראות את הלוויתן מקשת את גבו, מרים את זנבו העצום ונעלם שוב בצלילה אל תוך המעמקים? אכן, זו חוויה המלווה בקריאות נלהבות של אנשים, קליקים של מצלמות ומחיאות כפיים סוערות שאין כמותה. אין מקום מושלם יותר לצאת לשייט לוויתנים שבצפון איסלנד אשר קרוב לחוג הקוטב הצפוני באוקיינוס הפתוח.

המים במפרץ שבצפון איסלנד הם בחלקם מן הים הארקטי הקר שבצפון וחלקם מן האוקיינוס ​​הצפוני החם יותר שבדרום. ערבוב של שני הזרמים, ימים ארוכים של אור בקיץ והשילוב של המים הרדודים יחסית, יוצרים אזור הזנה מועדף במיוחד ללווייתנים. בצפון איסלנד ניתן למצוא מעל 20 מינים שונים של לוויתנים, 8 מהם נראים לעתים קרובות בסיורי שייט הלווייתנים באיסלנד.

שייט לוויתנים באיסלנד בעיירת Husavik

העונה הטובה ביותר לשייט לוויתנים באיסלנד #

העונה הטובה ביותר עם האחוז הגבוה ביותר לצפות בלוויתנים באיסלנד היא עונת הקיץ – יוני, יולי אוגוסט. זאת כיוון שבשער עונות השנה הלוויתנים שוחים בעמקים ואינם מתקרבים לחופי איסלנד. שיעור ההצלחה לצפות בלוויתנים הוא מעל 95% באיסלנד בכלל כאשר בצפון האי, הסיכוי לצפייה  בלוויתנים עולה למעלה מ-98% ומגיע ל-99.5% בחודשי הקיץ. עם זאת, גם בחודשי החורף עדיין קיים סיכוי לראות לוויתנים באיסלנד. לדוגמא, בביקורנו באיסלנד, בחודש ספטמבר הצלחנו ללא שום בעיה למצוא לויותנים בצפון איסלנד.

מהו המקום הטוב ביותר לראות לוויתנים באיסלנד? #

בצפון האי איסלנד, במפרץ החוף Skjalfandi, נמצאת עיירה קטנה ומקסימה בשם Husavik (הוסביק, איסלנד) אשר מונה יותר מ-2,000 אנשים. העיירה מהווה לא רק את המקום הטוב ביותר באיסלנד לשייט צפייה בלוויתנים אלא גם הינה המרכז המפורסם ביותר באירופה לצפייה בהם.

בעיירת  Husavik ישנן שתי חברות שמספקות את השיט לצפייה בלוויתנים: North Sailing ו-Gentle Giants ושתיהן עובדות יחד, כך שלא משנה במי תבחרו, החוויה תהיה אותה חוויה.

שייט לוויתנים באיסלנד אורך כ-3 שעות ובמהלכו מקבלים הסבר מהמדריך שיוצא עם הקבוצה. ההסבר הוא על הלוויתנים של האזור, על איך מזהים אותם ולאן להסתכל. בתחילת השיט המדריך יסביר על שיטת ה”שעון לצפייה בלוויתנים” שבה המדריך משתמש כדי לכוון אתכם לאן להסתכל על לוויתנים. כלומר, כשהמדריך אומר “לוויתנים בשעה 3”, עליכם להסתכל לצד ימין, איפה שנמצאת השעה 3 בשעון מחוגים. באותה הצורה, אם המדריך אומר “לוויתנים בשעה 6, עליכם להסתכל אחורה, כמו שהמחוג שמציג את השעה 6 נמצא למטה וכו’. אחד הרגעים המרגשים במהלך השייט זה כשהקפטן צועק “לוויתן בשעה-X” ואז כולם בשמחה ובקוצר רוח רצים לצד הספינה ורואים את הלווייתן.שייט לוויתנים באיסלנד בעיירת Husavik

לאחר שייט של בערך שעה בו תזדמן לכם האפשרות לצפות בלוויתנים, קפטן הספינה יכבה את המנוע וזאת כדי לתת זמן ללוויתנים להתקרב קרוב יותר. בדרך כלל הלוויתנים שוהים כרבע שעה מתחת למים ולאחר מכן הם עולים לקחת אוויר. כך הלוויתנים צוללים כמה פעמים בצלילות חלקות וקטנות והדובדבן שבקצפת בכל מחזור כזה של שייט הלוויתנים, הוא הפינאלה הגדול – רגע לפני שהלוויתנים נעלמים לכרבע שעה מתחת למים, הם נותנים הופעה של צלילה אחת גדולה בה רואים את הזנב נעלם והלוויתן שוקע עמוק מתחת למים.

מה עושים אחרי שייט הלוויתנים? אטרקציות נוספות בצפון איסלנד #

שייט לוויתנים באיסלנד בעיירת Husavik

נמל Husvaik ממנו יוצאים לשייט לוויתנים באיסלנד

חוויה נוספת מומלצת מאוד באזור עיירת Husavik בצפון איסלנד היא רחצה במים גיאותרמיים, כלומר המעיינות החמים של איסלנד. כידוע, איסלנד היא אי העשיר במעיינות חמים טבעיים ובאזור Husavik ישנו מקום מדהים של מעיין חם טבעי בשם Geosea – Geothermal Sea Baths. המים במעיינות החמים הללו עשירים מאוד במינרלים ובעלי יתרונות בריאותיים רבים. כמו כן, השהייה במעיינות החמים נעימה מאוד, שכן הטמפרטורה במעיינות נעה סביב 38-39 מעלות צלזיוס כל השנה. כך שגם בתקופות הקרוב ביותר באיסלנד, עדיין מאוד נעים להכנס למים של המעיינות החמים. בדומה לבלו לגון (הלגונה הכחולה) המפורסמת ברייקיאוויק בירתה של איסלנד, ה-Geosea – Geothermal Sea Baths היא אטרקציה מאוד מבוקשת ולכן כדאי להזמין כרטיסים מראש על מנת להבטיח את מקומכם.

כלי השייט באיסלנד לצפייה בלוויתנים #

שייט לוויתנים באיסלנד בעיירת Husavikאת השייט ניתן לעשות בכלי השייט הבאים: בסירות מהירות או לחלופין על ספינה גדולה.

היתרונות של הסירה המהירה לצפייה בלוויתנים: #

 • באמצעות הספינה המהירה ניתן להתקרב הרבה יותר ללוויתנים
 • הספינה המהירה מאפשרת להתקרב מהר ללוויתנים לפני שאלה נעלמים אל מתחת למים
 • תיירים רבים טוענים שבסירה המהירה פחות מורגשת מחלת הים

חסרונות של הסירה המהירה: #

 • העלות של שייט בסירה המהירה גבוהה יותר משמעותית מאשר שייט על הספינה הגדולה
 • על הסירה המהירה אין אפשרות לנוע בחופשיות על כלי השיט עצמו
 • בסירה הקטנה לעומת הספינה, אין אזורים מקורים ומחומים המציעים מחסה מפני מזג אוויר סוער להמתנה בזמן שהלוויתנים מבלים מתחת למים

מה כדאי לקחת איתכם לשייט לוויתנים #

כחלק ממחיר הכרטיס השייט לצפייה בלוויתנים, כלולה גם חרמונית אשר תגן עליכם מפני רוחות וגשמים בזמן ההפלגה באוקיינוס ואף יכבדו אתכם במשקה חם אשר יסייעה מעט להתחמם. פרט לכך, לסיור הצפייה בלוויתנים באיסלנד כדאי לקחת איתכם בנוסף גם את הפריטים הבאים:

 • ביגוד טרמי – חולצות עם שרוולים ארוכים ומכנסיים
 • מעיל חם
 • כובע וכפפות
 • נעליים נוחות ומחממות
 • מצלמה ומשקפת
 • משקפי שמש, כדאי לקחת גם בחורף
 • למי שסובל ממחלת הים, מומלץ לקחת כדור נגד בחילה לפני השייט

סיכום #

שייט לווייתנים באיסלנד זוהי חוויה יוצאת מן הכלל, חוויה מרגשת אותה תזכרו לכל החיים. השייט בצפון איסלנד ייחודי בכך שהוא מבטיח להנות מהצפייה בלוויתנים יחד עם הנופים המדהימים של איסלנד ושפע של אוויר אוקיינוס צלול. בנוסף זהו אזור מדהים בעל מעיינות חמים עם מים גיאותרמיים. מה יכול להיות מענג יותר מלסיים את יום שייט לוויתנים המדהים מאשר בתוך מים חמימים ונעימים של מעיין חם טבעי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *