קרואטיה – הפלגה בין האיים עם רכב

קרואטיה שוכנת לאורך הים האדריאטי ולה מאות איים בגדלים שונים. ההתניידות בין האיים הקרואטים, הכפרים והערים הגדולות לאורך החוף מתבצעים באמצעות מעבורות המאפשרות להפליג עם רכב בין האיים והערים ובכך לבנות מסלול החוצה מרחקים גדולים בשייט עם הרכב השכור שלכם.

מעבורת בקרואטיה עם רכבים

שייט והפלגות על המעבורת בקרואטיה #

לקרואטיה קו חוף ארוך של כמעט אלפיים ק”מ ובנוסף עוד כ-4 אלף ק”מ של קו חוף לאורך האיים השונים. לכן, לא פלא כי הקרואטים מפעילים תחבורה ציבורית בים, המאפשרת לנוע בחופשיות בין הנמלים השונים כמו שאנחנו רגילים לעלות על רכבת: פשוט בואו, קנו כרטיס ועלו על המעבורת. בנוסף, חלק מהנתיבים מאפשרים שינוע רכבים, אוטובוסים, טרקטורים ואף משאיות מלאות בסחורה טריה המגיעה לאיים או יוצאת מהם. הדבר הינו סטנדרטי עבור המקומיים, ותדירות של קווי השייט הינה בין מספר בודד של פעמים בים, עוד כדי מעבורת כל חצי שעה המחברת בין שני נמלים ימים.

החברה “Jadrolinija” (יאדרוליניה), הינה חברה ממשלתית אשר ייעודה הוא הפעלת תחבורה ימית בין החלקים היבשתיים של קרואטיה לבין האיים הקרואטים, כמו גן בין האיים הקרואטים עצמם. לחברה Jadrolinija מעבורות רבות בגדלים שונים המופעלים על הנתיבים הימים בין האיים על פי לוח זמנים קבוע המשתנה בין לו”ז חורף לקיץ.

מעבורת של חברת Jadrolinija המאפשרת שייט בין האיים בקרואטיה עם רכב

מה תמצאו על סיפון של מעבורת בקרואטיה #

טרקלין הנוסעים וקיוסק במעבורת בקרואטיה

טרקלין הנוסעים וקיוסק במעבורת בקרואטיה למנוחה בזמן השייט בין האיים, עם או בלי רכב

בעוד שקיימות מעבורות שונות המופעלות בין היעדים השונים, הרי שרובן דומות ובכולן תוכלו למצא טרקלין עם מקומות ישיבה מקורים וממוזגים, כמו גם אפשרות לשבת על הסיפון החיצוני ולהנות מהבריזה. בנוסף על הסיפון מופעלים קיוסקים המציעים רכישה של שתיה קלה וחמה וכן אלכוהול כגון בירה, יין, וויסקי ועוד. בנוסף תוכלו לרכוש בקיוסקים הללו כריכים, חטיפים, שוקולדים וכו’. בהפלגות הארוכות יותר, על סיפור המעבורות הקרואטיות מופעלת מסעדה המגישה תפריט ארוחות בהתאם לשעה ביום. על סיפון האוניה תוכלו למצא גם שירותים ציבוריים נקיים לשימוש הנוסעים. ההתניידות בין המפלסים השונים על המעבורת אפשרית באמצעות מדרגות, או לפעמים אף דרגנוע המקל על העליה ממפלס חניית הרכבים לטרקלין הנוסעים המקורה.

אינטרנט ובידור בזמן הפלגה בקרואטיה #

שיט עם רכב בקרואטיה בין האיים: תמונות מבפנים

שולחנות מנוחה ואוכל במפלס המקורה על סיפון מעבורת בקרואטיה

ההתניידות במעבורות הינה פופולרית בקרואטיה. בעוד שקיימים קווי שייט בין האיים הקרואטים אשר אורכים כרבע שעה, קיימים גם קווים אשר ההפלגה בהם אורכת מספר שעות. לכן, כמו בנסיעה ברכבת או במטוס, חשוב לדאוג לבידור מתאים לזמן ההפלגה אשר יעסיק אתכם ולא תשתעממו.

על הסיפון תמצאו שקעי חשמל סטנדרטיים עם שקע קרואטי (כמו אירופאי) המאפשרים טעינת לפטופים או טלפונים ניידים. כמו כן בטרקלין המקורה על המעבורת תמצאו מספר טלויזיות המשדרות ערוצים קרואטים מקומיים.

בעוד שחיבור Wifi לאינטרנט אינו זמין על הסיפון, הרי שברוב נתיבי השייט ישנו כיסוי סלולארי רציף המספק אינטרנט במהירות דור 4 LTE (כלומר חיבור אינטרנט סלולרי מהיר מאוד). כך שאם רכשתם חבילת גלישה מתאימה לחו”ל סים מקומי, תוכלו להנות מחיבור לאינטרנט וחשמל לאורך כל ההפלגה. אפילו פוסט זה נכתב תוך כדי הפלגה מנמל וולה לוקה (Vela Luka) לספליט (Split) עם חיבור אינטרנט סלולארי על לפטופ.

איך מתבצע השייט עם רכב בקרואטיה #

ההפלגה עם רכב בקרואטיה הינה פשוטה וקלה. עבור הקרואטים הפלגה עם רכב הינה סטנדרטית לחלוטין וחלק מחיי היום-יום שלהם. לאחר שתכננתם את מסלול הטיול שלכם, ולקחתם בחשבון את שעות ההפלגה האפשריות, פעלו לפי ההוראות הבאות על מנת להבטיח הפלגה בטוחה ובמועד בהתאם למסלול הטיול שלכם:

1. רכישת כרטיסים למעבורת הכוללים הפלגה עם רכב #

מומלץ לרכוש כרטיסים למעבורת דרך אתר האינטרנט של החברה המפעילה הממשלתית Jadrolinija המפעילה את המעבורות. לחילופין, תוכלו לרכוש כרטיסים בנמל עצמו: לאחר שהחנתם את רכבכם, עליכם לגשת לקופת הכרטיסים בסמוך לתור הרכבים ולרכוש את כרטיסי ההפלגה שלכם. את קופת הכרטיסים תזהו ע”י שלטי “Jadrolinija” ולרוב יהיו ממוקמים בביתן קטן בסמוך.

2. הגעה לנמל המוצא של ההפלגה עם רכב #

רכבים ממתינים לעלות על סיפון המעבורת להפלגה בספליט, קרואטיה

רכבים ממתינים לעלות על סיפון המעבורת להפלגה בספליט, קרואטיה

עליכם להגיע לנמל ממנו תפליגו עם רכבכם מספקי זמן מראש. שימו לב שהכרטיסים שרכשתם אינם מבטיחים לכם מקום על המעבורת, שכן המדיניות הקרואטים במעבורות היא “first come, first served”. כלומר,  כדאי להקדים ולהגיע לנמל כ-45 דקות עד שעה לפני מועד ההפלגה ולתפוס מקום בתור הרכבים הממתינים לעלות על המעבורת. בנמל, סמוך לירידה למים, תמצאו כביש רחב ועליו מסומנים מספר נתיבים מקבילים. החנו את רכבכם במסלול השמאלי ביותר הפנוי ובהתאם להנחיות הצוות. בדיקת הכרטיסים מתבצעת בעליה למעבורת עצמה. תוכלו לצאת מהרכב ואף ללכת לטייל באיזור (ובכך לחסוך דמי חניה). אך זכרו לשים לב מה השעה ולהגיע לרכב לפחות 15 דקות לפני מועד ההפלגה שכן זהו בערך הזמן בו מתחילים להעלות את הרכבים והנוסעים למעבורת ולא תרצו לפספס או ליצור פקקים.

3. עליה על סיפון המעבורת ברכב #

העליה על סיפון המעבורת עם רכב הינה פשוטה וקלה, אך חשוב להשמע להוראות הצוות. סמוך לשעת ההפלגה וכרבע שעה לפניה, כדאי שתהיו ישובים ברכב ותשימו לב למתרחש סביב. תזהו שהרכבים בטור השמאלי ביותר מתחילים לנוע וליצור שיירה אשר עולה על המעבורת. הסדר הוא טור-טור, משמאל לימין. המתינו לתורכם בסבלנות ועקבו אחרי הרכב שלפניכם. לאט לאט התקדמו בשיירת הרכבים לכיוון הכניסה למעבורת ע”פ הנחיות הצוות. רגע לפני העליה למעבורת עליכם להציג את הכרטיס, ולאחר מכן תורשו לעלות על כלי השייט. על הסיפון, התיישרו מול תור רכבים כלשהו והחנו את רבכבם. דוממו מנוע וצאו מהרכב.

4. עליה לטרקלין הנוסעים לאחר חניית הרכב על סיפון המעבורת #

לאחר שהחנתם את רכבכם ונעלתם אותו, גשו לאחת מארבעת הפינות של המעבורת ועלו במדרגות לטרקלין הנוסעים או הסיפון החיצוני. תוכלו לבלות שם עד שתשימו לב שהמעבורת מתחילה לעגון בנמל היעד שלכם.

רכבים חונים על סיפון מעבורת בקרואטיה

רכבים חונים על סיפון מעבורת בקרואטיה

5. ירידה מסיפון המעבורת עם רכבכם #

בהגיעכם לנמל היעד, דאגו לרדת לסיפון התחתון ולהתיישב ברכב. תוכלו לשים לב שנהגים רבים יורדים איתכם כדי להיות מוכנים לנהוג את הרכב מחוץ למעבורת. כאשר האוניה תעגון, דלתות המעבורת יפתחו ותוכלו לרדת רכב-רכב מהמעבורת. גם פה הירידה הינה מסודרת ולפי טורים, כאשר לרוב הרכבים הפרטיים הקטנים ירדו לפני האוטובוסים או המשאיות החונים מאחורה.

6. יציאה מהנמל עם רכבכם לאחר הירידה מהמעבורת #

בשלב האחרון, אחרים שנהגתם מחוץ למעבורת, אתם פשוט ממשיכים לנסוע מחוץ לנמל בשיירה אחרי שאר הרכבים. השלב הזה פשוט שכן במהירות כלל הרכבים מתפזרים לדרכיהם ובניגוד לעליה על הסיפון, בירידה ממנו אין שום תהליך מיוחד.

 

מחירי הפלגה עם רכב בין האיים בקרואטיה #

כרטיס למעבורת בקרואטיה: כולל 2 מבוגרים ורכב מנמל ולה לוקה לספליט

כרטיס למעבורת בקרואטיה: כולל 2 מבוגרים ורכב מנמל ולה לוקה לספליט, סה”כ 590 קונה

מחירי ההפלגה במעבורת בקרואטיה עם רכב אינם זולים ומתחילים מעשרות שקלים להפלגות הקצרות  ויכולים להגיע למאות שקלים להפלגות ארוכות יותר. בעוד שלפעמים תוכלו לנהוג את הדרך במקום לבחור להפליג במעבורת עם רכבכם, אם תרצו להגיע לאחד מאיי קרואטה אין לכם אפשרות אחרת ותצטרכו להשתמש במעבורת. זאת מאחר והגשרים בין היבשה לאיים בקרואטיה מועטים עד כדי שלא קיימים. במקרים אחרים, הפלגה במעבורת עם הרכב יכולה לחסוך לכם נהיגה של שעות, מהווה חיסכון בזמן ודלק כמו גם עייפות של הנהג/ת.

את המחירים להפלגה שלכם בין הערים או איים הקרואטים תוכלו למצא באתר האינטרנט של Jadrolinja, החברה הממשלתית המפעילה את המעבורות בקרואטיה. שימו לב כי מחיר ההפלגה הינו שונה בין סוגי הרכבים, וכן יש להוסיף בנפרד את מחירי הנוסעים אשר עולים על הסיפון ברכבכם. לדוגמה, אם אתם זוג עם שני ילדים ברכב משפחתי, יהיה עליכם לשלם בגין הרכב כמו גם לרכוש כרטיסים עבור שני מבוגרים ושני ילדים.

נהיגה עם רישיון ישראלי בקרואטיה #

בביקורנו בקרואטיה השתמשנו ברישיון הנהיגה הישראלי (לפי התקן האירופאי) שלנו ללא כל בעיה. עם הרישיון יכולנו לשכור רכב ולנהוג בו בכל המדינה, כמו גם לשוט עם הרכב במעבורות. עם זאת, ייתכן ויהיה עדיף להצטייד ברישיון נהיגה בינלאומי במקום שימוש ברישיון הנהיגה הישראלי טרם ביקורכם בקרואטיה בעקבות המלצות המלצות משרד התחבורה הישראלי.

לסיכום #

דגל קרואטיה על מעבורת בזמן הפלגה עם רכבההפלגות בקרואטיה הינם חלק בלתי נפרד מהביקור במדינה, במיוחד אם אתם עושים בה טיול ברכב וחוצים את המדינה מדוברובניק ועד זאגרב. באמצעות הפלגות עם רכב תוכלו להגיע לאיים ומקומות שאחרת היו לא נגישים עבורכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *