שקעי חשמל במטוס והטענת פלאפון או מחשב נייד בטיסה

לפני טיסה ארוכה לחו”ל, רבים מצטיידים בסוללה נטענת לפלאפון אך תוהים אם יהיה להם שקע חשמל לטעינת הלפטופ או הטאבלט בזמן טיסה. בפוסט זה נסביר אודות החשמל במטוס, האם יש שקעי חשמל ליד המושבים במטוס לשימוש הנוסעים וכיצד הכי נוח וטוב להטעין את המחשב הנייד, הטאבלט והפלאפון שלכם בדרככם לטיול בחו”ל.

שקעי חשמל במטוס והטענת הפלאפון או הלפטופ במטוס

חשמל משקע USB לעומת חשמל משקע חשמלי

לפני שנוכל להסביר אודות הטענת פלאפונים ולפטופים במטוס, עלינו להבין כי כיום ניתן להטעין את שלל מוצרי האלקטרוניקה בכמה דרכים שונות. חלק גדול מהמוצרים מאפשרים טעינה באמצעות שקעי USB. כלומר, טלפונים סלולארים, אוזניות, טאבלטים, שעונים חכמים ואף מצלמות – כולם ניתנים לטעינה באמצעות חיבור USB פשוט. ניתן להשתמש בסוללת גיבוי ניידת לצורך הטענת המוצרים הללו ללא כל תלות בשקעי חשמל במטוס במושב לידכם.

לעומת זאת, מוצרי חשמל גדולים יותר צריכים שקע חשמל של 110-220 וולט על מנת להטעינם. הבולטים במוצרים הללו הינם מחשבים ניידים, אך גם חלק מהמצלמות (בעיקר מצלמות DSLR) או מוצרי אלקטרוניקה אחרים דורשים שקע חשמלי צמוד אליכם במטוס על מנת להטעין אותם.

מערכות מולטימדיה עם שקע USB במטוס

שקע USB במערכת המולטימדיה במטוס להטענת פלאפונים וטאבלטים

שקע USB במערכת המולטימדיה במטוס להטענת פלאפונים וטאבלטים (רישיון CC)

בחלק מחברות התעופה, במיוחד במטוסים החדשים יותר, תוכלו פעמים רבות למצא מערכת בידור אישית עם שקע טעינה USB. בעוד שבאמצעות מערכת המולטימדיה ניתן לצפות בסרטים וסדרות או לשחק משחקים, פעמים רבות מערכות הבידור במטוסים מגיעות עם שקעי USB. שקעי ה-USB של מערכות המולטידיה מאפשרים לצפות בתכנים שעל הפלאפון או הטאבלט באמצעות מסך הערכת המולטמידיה, אך גם להטעין את הפלאפון, הטאבלט, המצלמה או כל מכשיר אחר אשר נטען באמצעות כבל USB. אומנם הטעינה באמצעות שקע ה-USB במטוס תהיה איטית יחסית, אך תהיו בטוחים שלקראת סוף הטיסה הסוללה שלכם תהיה מלאה.

שקעי חשמל במושבי במטוס

שקעי חשמל רגילים ניתן למצא כיום בחלק גדול מהמטוסים. שקעי חשמל נפוצים במיוחד במטוסים החדשים יותר, אשר בהם קיימים לרוב שקעי חשמל של 110 או 220 וולט.

כבר תקופה ארוכה ששקעי חשמל נמצאים במחלקות העסקים של החברות, אך לאחרונה שקעי החשמל מוצאים דרכם למחלקת תיירים (אקונומי), ובכך נהפכים נחלת הכלל.

איפה נמצא שקע החשמל במטוס

שקע החשמל במטוס בד”כ נמצא באיזור הרגליים, בין זוג מושבים. כלומר, על המושב עליו אתם יושבים, או הזה שמולכם, במחיצה בין שני המושבים באיזור הרגליים תמצאו שקע חשמלי. בד”כ תהיה לשקע החשמל במטוס מנורה קטנה שתדלק ברגע שהשקע פעיל, לרוב כשהמטוס מגיע לגובה שיוט לאחר ההמראה.

במטוסים צרי הגוף כמו דוגמאת מטוס הבואינג 737 או האיירבוס A320 הפופולרים, בעלי תצורת 3-3 בשורת המושבים, יהיו אחד או שני שקעי חשמל לכל שלישיית מושבים. כך שיהיה עליכם לשתף את שקע החשמל במטוס עם נוסעים אחרים היושבים איתכם, או להביא מפצל מהבית 😉

במטוסים רחבי הגוף, כמו הבואינג 747 ה-777 או איירבוס A330/A340, ייתכן ותוכלו למצא 2 שקעי חשמל ברבעיית מושבים האמצעית. בכל אופן, במחלקת התיירים תצטרכו לחלוק את שקע החשמל שלכם עם הנוסעים שלצידכם.

מקום נוסף, ונוח יותר לשקע החשמל שחלק מחברות התעופה משתמשות בו, נמצא בגב המושב שמולכם.

מיקומם של שקעי החשמל להטענת פלאפון ולפטופ במטוס

מיקומם של שקעי החשמל להטענת פלאפון ולפטופ במטוס Aeroflot בטיסה למוסקבה בשורת האקזיט

האם צריך מתאם שקע לחשמל במטוס?

בעבר חברות התעופה ניסו להשתמש בשקע חשמל ייעודי אשר דרך מתאם מיוחד בשם EmPower. עם זאת, מרבית הנוסעים סירבו לקנות מתאמים ייעודים, ולאט לאט חברות התעופה החלו להתקין שקעים חשמל “רגילים” במטוסים.

כיום, במטוסים הנוסעים של איירבוס ובואינג תוכלו למצא שקעי חשמל אוניברסלים המתאימים הן לשקע האירופאי (שני עיגולים) והן לשקע האמריקאי (שני פסים שטוחים). התקע של מוצרי החשמל הנמכרים בישראלים מתאימים לשקע האירופאי, כך שאין כל בעיה להשתמש בשקעי החשמל במטוסים.

האם במטוס שלי יש שקעי USB או חשמל?

אם אתם עושים את שיעורי הבית שלכם לפני הטיסה לחו”ל, במיוחד אם יש לכם טיסה עם קונקשן, בוודאי אתם סקרנים מאוד לברר כיצד לבדוק אם יש שקע חשמל במטוס בו תטוסו.

שקעי חשמל בטיסות ארוכות לעומת טיסות קצרות

בטיסות קצרות, של 2-5 שעות, חברות התעופה בד”כ מפעילות מטוסים צרי גוף אשר פעמים רבות אינם כוללים שקעי חשמל. יש בכך הגיון מסויים, שכן רוב הסוללות בפלאפון, במצלמה ובלפטופ יכולות להחזיק את הזמן של הטיסה הקצרה. לכן חשמל אינו קריטי עבור טיסות קצרות ליעדים כמו קייב או דרום בצרפת.

עם זאת, בטיסות ארוכות הטווח, לארה”ב, קנדה ודרום אמריקה, לתאילנד ואסיה, או ליעדים אחרים, החשמל במטוס הופך להיות מצרך חשוב ואף קריטי להעברת הזמן. לכן במטוסים הללו, אשר לרוב יהיו מטוסים רחבי גוף, תוכלו פעמים רבות למצא שקעי חשמל להטענת המחשב הנייד, הטאבלט או הפלאפון.

בירור לגבי חשמל במטוס לפני הזמנת כרטיסי הטיסה

מידע על שקעי חשמל בזמן הזמנת כרטיסי טיסה

שקעי חשמל בהזמנת טיסה – אייר קנדה ת”א-ונקובר עם קונקשן

אם אפשרות להטעין את הלפטופ, הטאבלט או הפלאפון בזמן טיסה הינו קריטי עבורכם, ואתם רוצים לברר אם קיים שקע חשמל במטוס, תוכלו לעשות זאת מבעוד מועד.

בבואכם להזמין את כרטיסי הטיסה, אתרים רבים להזמנת טיסות כמו Kayak לדוגמה, מספקים אינדיקציה באמצעות אייקון במידה וקיים שקע חשמל הזמין במושבי המטוס להטענת הציוד האלקטרוני שלכם. המידע המסופק מכיל גם הסבר אודות סוג השקע שקיים, האם מדובר בשקע חשמל רגיל, שקע USB וכו’. כמו כן, כדאי לשים לב שאם קיימת מערכת בידור אישית לפי המידע שלפני הזמנתה טיסה, סביר להניח שלכל הפחות יהיה שקע USB.

אפשרות נוספת היא להשתמש באתר SearGuru תוך בחירת דגם המטוס וחברת התעופה בה תטוסו. באתר תוכלו לראות אם קיים שקע חשמל במטוס ברמת המושב הספציפי. מעבר לכך, סיט-גורו מציג מידע לגבי אינטרנט במטוס (Wifi), מערכת בידור ועוד. את דגם המטוס בו תטוסו ניתן לברר גם בשלב ההזמנה, יחד עם המידע על הטיסות של מסלול הטיסה שלכם.

נכון להיום, במרבית חברות התעופה לואו-קוסט אין שקעי חשמל או USB במטוסים. זה לא מפתיע, שכן במודל ה-low-cost בטח החברות היו מבקשות להעביר כרטיס אשראי לפני שבשקע החשמל במטוס מתחיל לזרום חשמל.

חשמל והטענת מכשירים במטוסי אל על

באל על ברוב המטוסים קיימים כיום שקעי חשמל להטענת המכשירים השונים. כל צי מטוסי רחבי הגוף, בואינג 747, 777 ו-787 של אל על כולם מצויידים בשקעי חשמל בכל מחלקות הטיסה – ביזנס, תיירים פלוס ואקונומי. לעומת זאת, בצי מטוסי הצר גוף של אל על, עדיין חלק מהמטוסים אינם מספקים שקעי חשמל. במטוסי בואינג 737-800 של אל על חסרים שקעי החשמל, בעוד שבמטוסי 737-900 החדישים של אל על קיימים שקעי חשמל. לנוסעים באל על במטוסי ה-737-800 (אשר משרתים את מרבית היעדים באירופה) מליץ להשתמש בשקעי החשמל על הקרקע בטרקלין המלך דוד של אל על כדי להטיען את המכשירים לדרך.

איך להטעין את הפלאפון או הטאבלט בטיסה?

נוסעים המשתמשים בטלפון או בטאבלט שלהם בטיסה וודאי יוכלו בקלות לרוקן את הסוללה שלהם עד הנחיתה. חשוב לוודא שהפלאפון יש מספיק סוללה כדי שתוכלו להשתמש בו בנחיתה, במיוחד אם אתם בקונקשן וצריכים למצא את דרככם לגייט הבא, ולכן ההטענה שלהם בזמן טיסה חשובה מאוד.

לצערי, שקעי חשמל לטעינת פלאפון או טאבלט פחות פופולריים במרבית הטיסות היוצאות מישראל. בשכיחות גבוהה יותר תוכלו למצא שקעי USB במטוסים אשר גם הם יאפשרו לכם הטענה של הטאבלט או הפלאפון בזמן טיסה. לכן, חשוב להגיע עם כבל USB שלכם למטוס, ופשוט לחברו לשקע ה-USB שלרוב תמצאו בגף המושב שמולכם.

איך להטעין את המחשב בטיסה?

שקע חשמל במטוס עם מטען לפלאפון או למחשבשקעי USB אומנם פתרון פשוט ונוח לטעינת הפלאפון או הטאבלט, אך מחשבים ניידים דורשים חשמל 110-220 וולט ושימוש במטען הייעודי של הלפטופ. במקרה הזה, שקע חשמל הינו קריטי עבור אנשי עסקים או נוסעים אשר משתמשים במחשב הנייד בזמן טיסה לעבודה או צפייה בסרטים עד להגעה ליעד. לכן, אם קריטי לכם האפשרות להטענת הלפטופ בטיסה, וודאו שבמטוס שלכם אכן מותקן שקע חשמל ואתם לא שוכחים להביא את המטען של המחשב איתכם למטוס בכבודת היד.

שימוש במטען נייד במטוס

האפשרות הפשוטה והקלה ביותר היא שימוש בסוללה ניידת במטוס. כיום הסוללות הנטענות זולות מאוד ונגישות יותר מאי פעם. מרבית הסוללות יספקו מספיק כוח לטעינה אחת לפחות של הפלאפון או הטאבלט, ולפעמים אף יותר מכך.

סוללה ניידת לטעינת פלאפון ולפטופ בטיסות - Anker PowerCore+ 20100 USB-C

סוללה ניידת עם PD לטיסות (צילומסך מ-Anker)

לאחרונה הופיעו סוללות גיבוי חדשות המסוגלות להטעין לפטופים עם חיבור USB-C. לדוגמה, את מחשבי Macbook של אפל מהשנים האחרונות אשר משתמשות בחיבור USB-C כדי להטעינם אפשר לחבר לסוללות ניידות עם חיבור USB-C ו-Power Delivery (מסומנם כ-PD). כיום הסוללות הניידות מסוג PD מעט יקרות יותר, אך הן מאפשרות להטעין אפילו לפטופים בזמן טיסה לפחות טעינה אחת מלאה, במקביל להטענה של הפלאפון והטאבלט.

האם יש אינטרנט בזמן טיסה? #

חברות תעופה רבות המשתמשות במטוסים מודרנים, האלה שיש בהם חשמל במושבים, לרוב גם יציעו אינטרנט wifi במטוס. שירות האינטרנט בטיסה עולה בין כמה דולרים בודדים לכ-30 דולר ובעיקר תלוי באורך הטיסה וגם וסוג החיבור – האם האינטרנט במטוס יאפשר התכתבות בווטסאפ ומשלוח אימיילים, או שגם יאפשר גלישה באתרים ואף התחברות ל-VPN מהעבודה. ככל שהיכולות של האינטרנט במטוס עולות כך גם המחיר עולה בהתאמה.

מהירותה גלישה באינטרנט במטוסים היא סבירה יחסית. האינטרנט יחסית איטי, מזכיר חיבור ADSL של “פעם”, וגם הפינג הוא כ-700ms.  אך מדובר בכל זאת ביכולת מאוד מרשימה בהתחשב בכך שהאינטרנט במטוס משתמש משרד ללווין שנמצא בחלל ולאחר מכן לתחנה שעל הקרקע.

בדיקת מהירות מאינטרנט במטוס דרימליינר של אל על:

 

לסיכום #

אחד החששות הגדולים של נוסעים רבים זה להשאר בלי חשמל בפלאפון בטיסה. לכן, ההמלצה הכי גדולה היא להשתדל להטעין את הפלאפון בכל הזדמנות שיש. אם יש שקע חשמל או USB במטוס, מעולה – השתמשו בו עד הנחיתה. אם אתם נמצאים בטרקלין דן ויש להם הזדמנות להטעין שם את הפלאפון – עשו זאת.

בעוד שיש אפשרויות רבות, חשוב לדעת ולהבין אותן ולנצל ולהתכונן אליהן מראש כך שניתן יהיה להשתמש בכל הזמנות להטעין את כל מכשירי החשמל שלנו, ובמיוחד הפלאפון, המחשב הנייד והטאבלט כדי שלא נמצא את עצמנו בלי גוגל מפות בצאתנו מהשדה או ללא אפשרות להזמין אובר כשהגענו ליעדנו.

 

‫2 תגובות על “שקעי חשמל במטוס והטענת פלאפון או מחשב נייד בטיסה

    1. IgalSt כותב הפוסט

      בהחלט, מטוסי אייר קנדה הטסים בין ישראל לקנדה מצויידים בשקעי בשקעי חשמל להטענת לפטופים ופלאפונים, וגם במערכת מולטימדייה עם יציאת USB. במצעות יציאת ה-USB אפשר להטעין טאבלטים ופלאפונים במהלך הטיסה. במידה ואתם עושים קונקשן בטורונטו או מונטריאול לטיסת אייר קנדה אחרת, אז סביר להניח שגם בטיסת ההמשך יהיו לכם שקעי חשמל במושבי המטוס וגם שקע USB לטעינה.
      מערכת בידור אישי במטוסי אייר קנדה עם יציאת USB לטעינת פלאפונים וטאבלטים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *