טיסות לואו-קוסט: מה מקבלים בחינם ועל מה צריך לשלם

בעוד שטיסות הלואו-קוסט פעמים רבות נמכרות במחירים מצחיקים של כמה עשרות יורו לכיוון, הרי שלרוב כרטיס הטיסה כולל רק מושב במטוס ויהיה עליכם להפרד מעשרות יורואים נוספים עבור שירותי אקסטרא כגון שתיה ואוכל, הושבה, כבודה וכו’. מאחר וטיסות ה-low-cost צוברות פופולריות רבה וגוברת בשנים האחרונות, חשוב להבין מה מקבלים בחינם בטיסות הלואו-קוסט, ועל מה צריך לשלם כסף בטיסות המוזלות.

 

טיסות לואו-קוסט: מה מקבלים בחינם ועל מה צריך לשלם - מטוס של WOW AIR

טיסות לואו-קוסט: הטיסה זולה, יש דברים בחינם, אבל על רוב התוספות צריך לשלם אקסטרא (מטוס WowAir, איסלנד)

מה כלול בחינם במחיר כרטיסי טיסה לואו-קוסט

רשימת השירותים אשר כלולים במחיר הכרטיס בטיסות לואו-קוסט משתנה מחברת תעופה אחת לאחרת. עם זאת, בעוד שקיים שוני מסויים בין מה כלול בחינם בכרטיס לבין הדברים שיש להוסיף עליהם תשלום נוסף בלואו-קוסט, הרי שהמכנה המשותף דומה. זאת ועוד, ברגע שחברת low-cost כלשהי מפסיקה להציע מוצר או שירות כלשהו שהיה עד לאחרונה בחינם וכלול במחיר כרטיס הטיסה, חברות הלואו-קוסט האחרות ממהרות להתיישר איתה ומסירות את אותו פריט שהיה בחינם עד כה ומתחילות לגבות עבורו תוספת תשלום.

שירותים והמוצרים שלרוב כלולים בחינם בכרטיס הטיסה

 • מושב בטיסה עצמה, אם כי לאו דווקא יהיה לכם מושב ספציפי אשר מוקצה לכם מראש וייתכן וההושבה תהיה לפי “כל הקודם זוכה”. במקרה כזה מומלץ להשתדל להיות בין הראשונים אשר נכנסים למטוס ותופסים את המושב המועדף עליכם.
 • מיסי נמל של כרטיס הטיסה
 • הזכות לביצוע check-in באינטרנט – חשוב להדגיש כי לרוב נוסעים אשר לא עשו צ’ק-אין עצמאי באינטרנט ידרשו להוצאה נוספת בשדה בדמות תשלום בגין “שירות” זה הצ’ק-אין לטיסה.
 • עליה למטוס עם פריט אישי. כלומר, תיק גב או תיק נשי כל עוד המשקל והמימדים לא חורגים מההגבלות שפורסמו ע”י חברת התעופה. למען הסר ספק, טרולי אינו מתאים להגדרה של תיק גב.
 • מעיל או ג’קט שאיננו פריט לבוש כך אתם לובשים אותם או מחזיקים בידכם.
 • מים לשתיה – לא כולל סודה, משקאות מוגזים, מיצים או שתייה חמה כגון קפה ותה.
 • מזוודת טרולי אשר עולה איתכם למטוס – זמין בחינם בחלק מחברות בלבד וכל עוד המימדים והמשקל לא חורגים מההגבלות של חברת התעופה.
 • הזכות להשתמש בשולחן שנפתח בגב המושב שלפניכם
 • כניסה לשירותים
 • כל ציוד בטיחות, כגון חגורת בטיחות, חגורת הצלה וכו’
מחשב עם בירה שנרכשה בטיסת לואו-קוסט

הכרטיס המוזל לא כולל אוכל או שתיה? עדיין אפשר לרכוש בירה ולהנות ממנה בזמן עבודה בטיסה

על מה צריך לשלם בטיסות לואו-קוסט

תפריט אוכל בטיסת לואו-קוסט - האוכל לא כלול בחינם

האוכל לא כלול בחינם בכרטיס לואו-קוסט

מחירי כרטיסי הטיסה בטיסות לואו-קוסט מאוד זולים ומתחילים לפעמים אפילו מכ-9 יורו בלבד לכיוון טיסה, כך ארוחת הצהריים שלכם כנראה עולה יותר ממחיר הטיסה. לכן לא פלא שהמודל העסקי של חברות הלואו-קוסט הוא למכור לנוסעים מוצרים ושירותים נוספים בזמן הטיסה על מנת לפצות על ההכנסות האבודות ביחס לחברות הוותיקות אשר פעמים רבות יגבו מחירי טיסה פחות זולים הסובבים את ה-$150 עבור אותו קטע טיסה בדיוק.

השירותים והמוצרים אותם תוכלו לרכוש בתוספת תשלום בטיסות המוזלות

מרווח רגלים מוגדל בטיסת לואו-קוסט של WOW Air

טסים בטיסת לואו-קוסט מוזלת? 
ניתן לרכוש מרווח רגליים מוגדל בתוספת תשלום (מטוס איירבס של WOW Air בדרך למעיינות החמים באיסלנד)

 • הזכות לשימוש ב-Priority Lane ו/או שירות הקדימות בעליה לטיסה. דווקא נחמד שיש אפשרות לרכוש את השירות הזה בתשלום זול יחסית, שכן בחברות המסורתיות השירות זמין לרוב רק לנוסעים החברים במועדון הנוסע מתמידים או לנוסעי מחלקות הביזנס והפירסט שלהן.
 • הזכות לבחור מושב בטיסה, כאשר מחירי המושבים משתנים בין המושבים שנחשבים לטובים יותר, לדוגמה אקזיט או שורה ראשונה במטוס, לבין המושבים בסוף המטוס הנחשבים לאטרקטיבים פחות ומוצעים במחיר זול יותר.
 • כבודת יד, כלומר מזוודת טרולי (קיימות חברות לואו-קוסט בהן טרולי כלול בחינם בכרטיס)
 • שליחת מזוודה לבטן המטוס בתור מטען
 • שתיה במטוס מעבר למים, כלומר משקאות מוגזים, מיצים, בירה, יין, קפה, תה או המשקאות האחרים שבתפריט של חברת התעופה – ראו דוגמה לתפריט בחברת UIA האוקראינית.
 • סנדוויצ’ים, חטיפים וארוחות בטיסה – ההיצע בחברות התעופה רחב מאוד, והן ישמחו למכור לכם חטיפים שונים, שוקולדים, כריכים ואף ארוחות-מטוס מלאות.
 • שמיכה או כרית לפעמים גם הם זמינים לרכישה בטיסות הלואו-קוסט
 • מוצרי דיוטיפרי
 • אינטרנט בטיסה – בעוד שהאינטרנט מגיע לאט לאט למטוסים, כבר היום קיימות חברות בודדות המאפשרות גלישה בתשלום במטוס.

האם לרכוש את האקסטרות של ה-low-cost מראש או בשדה התעופה? #

ודאי שאלתם את עצמכם האם להענות להצעות של חברת הלואו-קוסט ולרכוש את השירותים הנוספים כבר כחלק מתהליך ההזמנה, או להמתין ולרכוש את השירותים בשדה התעופה בזמן הצ’ק אין או בטיסת הלואו-קוסט עצמה. על מנת לענות על השאלה הזאת, עלינו להבדיל בין סוגי המוצרים והשירותים.

טיסות לואו-קוסט: הגבלת כבודת היד שניתן לעלות למטוס בחינם

בטיסות לואו-קוסט כבודת היד (מזוודת טרולי) שניתן לעלות למטוס בחינם מוגבלת מאוד (מתקן מדידה מזוודות של UIA)

מוצרים או שירותים שאתם בטוחים שתצטרכו, כגון משלוח מזוודה או מושב האקזיט בטיסה – אותם כדאי לרכוש מראש באתר חברת הלואו-קוסט בזמן ההזמנה. הסיבה לכך היא שהמחיר לשירותים הללו יהיה המחיר הזול ביותר אותו תקבלו מחברת התעופה. עם זאת, זכרו כי תנאי הביטול עשוים להקשות עליכם במידה ותחליטו כי אינכם מעוניינים עוד בשירות.

לעומת זאת, שירותים כגון אוכל או שתיה, אשר לרוב הינם מוצרים אשר נרכשים אימפולסיבית, ניתן בקלות לדחות עד לטיסה עצמה. מאחר וכמעט אף נוסע לא יכול לצפות מראש אם יעדיף כריך חביתה או סלמון, קפה או תה, חברות התעופה אף לא מוכרות מוצרים אלו מראש. עם זאת, בחלק מהחברות המוזלות תוכלו להזמין מראש ארוחת-מטוס כחלק מתהליך ההזמנה. לפעמים אף ארוחות אלו לא יהיו זמינות לרכישה בקבינה בזמן טיסה, אלא להזמנה של כ-36 שעות לפני ההמראה.

מה מותר להביא מהבית לטיסת הלואו-קוסט ללא תוספת תשלום? #

בטיסות הלואו-קוסט מקובל מאוד מיד אחרי ההמראה שחלק גדול מהנוסעים פותחים ארוחה הכוללת שתיה וסנדוויץ’ שהביאו מהבית או רכשו בטרמינל לפני הבורדינג. יש נוסעים אשר מגדילים לעשות ומגיעים עם חמגשיות, חטיפים או אפילו מנות חמות שהביאו איתם לטיסה.

כמו כן, לטיסות הממריאות מישראל, תוכלו להגיע עם בקבוקי מים שלכם מהבית (ולעבור את הבידוק הביטחוני מבלי להיפרד מהם). כך תוכלו לבוא עם מים, סודה או כל משקה אחר שאתם אוהבים. עם זאת, קיימות חברות תעופה המגבילות צריכה של אלכוהול (כולל וויסקי, וודקה, בירה, יין, ערק וכו’) אשר לא נרכשו במטוס. בנוסף, קיימים נוסעים יצירתיים אשר מגיעים עם תרמוס מהבית מלאים בקפה או תה וכך חוסכים כמה דולרים נוספים.

למה דברים שאנו רגילים לקבל בחינם לא כלולים במחירי הטיסות המוזלות? #

האם המים בחינם בטיסות מוזלות לואו-קוסט?בשונה מחברות התעופה הותיקות, ה-legacy carriers, חברות ה-low-cost (הנקראות גם LCC) גובות מחיר זול מאוד עבור כרטיס הטיסה ואף הפסדי לפעמים. בעצם, חברות הלואו-קוסט פיצלו את מחיר כרטיס הטיסה לפרגמנטים שונים, כך שכל נוסע אשר טס עם חברת התעופה יכול לבחור אילו שירותים ברצונו לרכוש.

לדוגמה, נוסע אשר טס ליומיים פגישות באירופה, לרוב יעדיף להשתמש בטרולי על פני מזוודה הנשלחת לבטן המטוס. בצורה כזאת ובניגוד לחברות התעופה הוותיקות, חברות ה-low-cost יכולות להציע לאותו נוסע מחיר זול יותר עבור הטיסה. לעומת אותו נוסע עסקי, זוג היוצא לטיול של שבועיים שופינג בבורדו שבצרפת או חופשת סקי במלון ספא באוסטריה לדוגמה, ככל הנראה תרכוש בנוסף לכרטיס טיסה את האפשרות לשלוח מספר מזוודות לבטן המטוס. בצורה כזאת רווח חברת הלואו-קוסט יגדל על בסיס האקסטות.

חברות הלואו-קוסט לוקחות לקצה את הפשטת כרטיסי הטיסה מכל דבר שהוא איננו העברת הנוסע מנמל תעופה אחד לאחר: לא רק שכרטיסי הטיסה לא כוללים את הדברים שבמשך עשורים התרגלנו לקבל בחינם כחלק מכרטיס הטיסה, אלא שהן מחפשות בכל רגע איפה אפשר לקצץ עוד ועוד ולהציע מחיר זול אף יותר. מנהלי ריינאייר אף רואים את הכניסה לשירותים כשירות שניתן למכור בנפרד ממחיר כרטיס הטיסה בעתיד.

מזוודות בטיסות לואו קוסט – כמה עולה?

שלט הכוונה לחניה בטרמינל 1 לטסים עם Ryanair, easyJet, Wizz air - האם צריך לשלם על מזוודה?

כמה עולה מזוודה בטיסות לואו קוסט עם
Pegasus, Ryanair, easyJet או Wizz Air?

נוסעים רבים הטסים בטיסות לואו קוסט, תוההים לגבי המחיר שעולה להוסיף מזוודות בטיסות. כמו שהוסבר לעיל, לרוב, מזוודות טרולי אשר עולות איתכם ככבודת יד יהיו בחינם ללא תוספת תשלום. את מזוודות הטרולי ניתן להעלות איתכם למטוס בחינם כל עוד כן עומדות במשקל והמימדים לפי הגדרות חברת הלואו קוסט איתה אתם טסים.

עם זאת, ברוב חברות התעופה מסוג לואו קוסט תצטרכו להוסיף תשלום כדי להוסיף מזוודה לבטן המטוס. כמה עולה להוסיף לטוס עם מזוודה בטיסות לואו קוסט? להוסיף מזוודה בלואו קוסט יעלה לכם בין כ-20$ לכ-60$ למזוודה לקטע טיסה. חשוב להזמין ולשלם על תוספת המזוודה לפני הטיסה מהבית על מנת לחסוך ולא לשלם מחיר מלא. החיסכון יכול להגיע לפעמים אפילו לכ-50% ממחיר המזוודה שהייתם צריכים לשלם בדלפק הצ’ק אין אילו לא הייתם מזמינים את תוספת המזוודות מראש.

המחיר של משלוח המזוודות תמיד בחברות הלואו קוסט מחושב לפי קטע טיסה. לכן, במידה ואתם טסים בטיסת קונקשן בלואו קוסט, יהיה עליכם לשלם את תוספת המזוודות עבור שתי הטיסות בנפרד. כך בקלות המחיר של המזוודות יכול להגיע למעל 100 דולר עבור הוספת מזוודות לטיסה לכיוון אחד בלבד. לפיכך, חשוב לקחת זאת בחשבון בחישוב עלות הטיסה הכוללת, שכן לא תמיד מחחיר הטיסה בלואו קוסט כדאי ומשתלם.

חוקים שונים בחברות תעופה low-cost שונות

כל המידע המופיע בפוסט זה הינו בעיקר תאור כללי של מצב טיסות הלוקו-קוסט, מה מקבלים בחינם בטיסה ועל מה צריך לשלם כסף. חשוב להדגיש שלכל חברת low-cost חוקים משלה אשר לפעמים מעט שונים מהאחרים. מקור המידע הטוב ביותר והבלעדי הוא אתר חברת התעופה המפרט.

חברות לואו-קוסט בולטות בנתב”ג

חברות לואו-קוסט בולטות הטסות לישראל וממריאות מטרמינל 1 ומטרמינל 3 בנתב”ג:

טיסות לואו-קוסט זולות: ניתן לשלם כדי לדלג על התורים בעליה למטוס

התורים בלואו-קוסט בחינם, אבל ניתן לשלם אקסטרא כדי לדלג על התורים בבורדינג לטיסה המוזלת

סיכום #

לסיום, המלצתי היא לראות את הטיסה בלואו-קוסט בדומה לאיך שאנו מתייחסים לנסיעה באוטובוס, רק באוויר: הרי כשאנחנו נוסעים באוטובוס מת”א לב”ש, או אפליו לאילת אין אנו מצפים לארוחה או כל דבר מעבר להעברתנו בין שתי הערים – בדיוק כך יש להסתכל על הלואו-קוסט. קשה לומר מה צופן לנו העתיד, אך בשנים האחרונות מגמת המעבר לכרטיס טיסה זול ובסיסי עם תוספות בתשלום עבור שירותים נוספים מתגברת ביתר שאת. חברות תעופה רבות, ואף אל על, עוברות לתמחורים המבוססים חלקית על המודלים הכלכליים של חברות הלואו-קוסט המוזלות.

טיסה זולה ומוצלחת!

מטוס של מותג הלואו-קוסט של אל על - UP: מה מקבלים חינם כלול במחיר כרטיס הטיסה?

מטוס של מותג הלואו-קוסט של אל על – UP, אשר בוטל לאחרונה (חונה בשדה התעופה בקייב)

‫3 תגובות על “טיסות לואו-קוסט: מה מקבלים בחינם ועל מה צריך לשלם

 1. נחמן

  תודה על התגובה, אבל המחירים הזולים של יוקראיין זה רק בתאריכים ספציפיים ולא מגיע למחירים של וויז אייר וריינאייר ואיזי ג’ט, ודרך אגב יש כל יום הרבה טיסות של ריינאייר בבוריספול (נראה לי בטרמינל D הישן ) ובאודסה ועשרות טיסות של וויז אייר בשדה התעופה ז’וליאני בקייב ובאודסה ולבוב וחרקוב במחירים של פחות מ20 $ לטיסה.

 2. נחמן

  היי, אני רואה שאתה מתמצא בטיסות לאוקראינה אז אני שואל אם יש לך מושג למה מישראל לאוקראינה אין בכלל טיסות של חברות לואו קוסט בזמן שיש טיסות כאלו כמעט לכל היעדים באירופה גם מישראל וגם מאוקראינה?

  1. IgalSt כותב הפוסט

   לדעת אי אפשר, אבל אפשר לנחש.
   UIA, כלומר יוקרניאן, פעילה במודל מאוד דומה ל-low cost. המחירים שם כם לפעמים כשרות דולרים לכיוון.
   עבר גם אל על, באמצעות UP, פעלה על הקו במודל low cost.
   באופן כללי, לא ראיתי חברות low cost בשדה התעופה בקייב. יכול להיות שיש עניינים פנים-אוקראינים שמונעים תחרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *